رشته صنعت‌های مختلف پای میزهای تجاری بیایند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت ایجاد تحرک اساسی در میزهای تجاری برای تسهیل در بخش صادرات گفت: باید فعالان اقتصادی و رشته صنعت های مختلف به جلسات میزهای تجاری دعوت شود تا با استفاده از این ظرفیت اقتصاد استان رشد یابد.


مهد صنعت – صابر پرنیان در جلسه میز صادراتی ارمنستان با حضور نمایندگان بخش خصوصی و اعضای میز صادراتی ارمنستان افزود: مسایل مختلف گمرکی، متولیان بخش صادرات، اتاق بازرگانی و ارتباط مناسب بین فعالان اقتصادی و تصمیم گیرندگان این بخش از جمله عوامل موثر در موضوع صادرات است.

اتاق بازرگانی تبریز پرچم‌دار توسعه صادرات استان

وی با بیان این که اتاق بازرگانی باید پرچم دار توسعه صادرات استان باشد، اظهار کرد: در تولید مشکلی نداریم و کیفیت و قیمت محصولات ما رقابت پذیری بالایی دارد بنابراین باید بستر مناسب را برای توسعه صادرات فراهم کنیم.

پرنیان ایجاد تحول اساسی در میزهای تجاری را ضروری دانست و گفت: با رفع موانع و مشکلات باید به سمت توسعه صادرات حرکت کنیم.

وی اظهار کرد: با توجه به روابط خوب سیاسی و دیپماتیک ایران و روسیه، باید از این فرصت بهره مند شویم.

تولید محصولاتی با مزیت رقابتی بسیار بالا در آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت های بالای اقتصادی استان گفت: بخش خصوصی پرچم دار حوزه اقتصادی است در این زمینه باید مسائل و مشکلات احصا و با جدیت بر طرف شود.

پرنیان ادامه داد: برای ما تولیدات استان مهم است، باید بررسی شود که تولیدات استان به کدام سمت حرکت می کند.

وی با اشاره به مزیت تولید محصول باکیفیت و با قیمت مناسب و رقابت پذیر در کشورهای اطراف تاکید کرد: باید به سمت توسعه بازار و صادرات حرکت کنیم و در این زمینه هر هفته نشست صادراتی خواهیم داشت میزهای صادراتی نیز با ذینفعان این بخش، جلسه برگزار کند و رشته صنعت های مختلف را به جلسات دعوت کند تا با استفاده از این ظرفیت اقتصاد استان رشد یابد.

صادرات ۳۰ میلیون دلاری به کشور ارمنستان

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه گفت: در سه ماه نخست امسال حدود ۳۰ میلیون دلار صادرات و ۶۸۸ هزار دلار واردات از کشور ارمنستان انجام شده است.

محمدنقی هنربر افزود: خوشبختانه از لحاظ ارزش صادراتی ۵٫۶ درصد نسبت به سه ماه نخست سال گذشته افزایش صادرات به ارمنستان را داریم.

وی ادامه داد: براساس گروه کالایی، مواد معدنی ۹ میلیون که بیشترین میزان صادراتی را شامل می شود، محصولات کشاورزی و صنایع غذایی نزدیک به هفت میلیون دلار، مواد پتروشیمی و پایه نفت شش میلیون دلار، کالاهای صنعتی هشت میلیون دلار صادرات به کشور ارمنستان می باشد

رتبه اول صادراتی آذربایجان شرقی به ارمنستان

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت با بیان این که در سه ماه نخست امسال ۳۰ استان کشور به ارمنستان صادرات داشته اند، گفت: این موضوع اهمیت بازار تجاری ارمنستان را نشان می دهد تجار و بازرگانان استان در این زمینه سال ها است که در رتبه اول صادراتی قرار دارند.

هنربر افزود: مواد و صنایع معدنی در استان با رشد ۸۳ درصدی اولین رتبه صادرات و محصولات خشکبار با ۱۵۸ درصد افزایش صادرات را نسبت به سه ماه سال نخست سال گذشته دارد.

وی با اشاره به تاکید استاندار آذربایجان شرقی و پیگیری های کارگروه توسعه صادرات برای تسهیل مسیر صادرات استان گفت: پیش بینی شده امسال ۲۰۵ میلیون دلار صادارات به ارمنستان انجام شود که امیدواریم با پیگیری ها و برگزاری جلسات شاهد رشد صادرات به ارمنستان باشیم.

ضرورت آشنایی تجار آذربایجان شرقی با مفاد تفاهم نامه تجارت آزاد

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: با توجه به این که ارمنستان دروازه ورود به کشورهای اوراسیایی است برای ما بسیار مهم است باید هر دو ماه یک بار جلسه ای در این زمینه برگزار شود.

در پایان این نشست نمایندگان بخش خصوصی و اعضای میز صادراتی ارمنستان مواردی در خصوص اهمیت تسهیل مسایل تجاری با کشور ارمنستان مطرح کردند که در ادامه می خوانید.

برای ایجاد ارتباط قوی و موثر با کشورهای اتحادیه اوراسیا نیازمند اراده ملی هستیم

ارمنستان به دلیل این که در شاهراه شمال، جنوب، شرق و غرب قرار گرفته است ظرفیت تجاری فراوانی دارد

در حوزه های کشاورزی، گردشگری، فراورده های غذایی، پارچه و پوشاک و بسیاری از بخش های مختلف برای سرمایه گذاری فرصت های بسیار خوبی در ارمنستان وجود دارد.

ارمنستان در سال ۲۰۲۱ حدود پنج میلیارد واردت داشت که ایران بعد از روسیه و چین با ۴۳۷ میلیون دلار سهم ۸ درصدی از بازار ارمنستان را به خود اختصاص داده است که از جمله اقلام عمده وارداتی به ارمنستان می توان به محصولات پلی اتیلن، قیر، سیمان و آهک اشاره کرد. استان آذربایجان شرقی با ۳۰ میلیون رتبه اول صادرات را در دو ماه گذشته به ارمنستان دارد

اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصت خوبی برای کاهش اثرات سیاسی تحریم های آمریکا برای ما ایجاد می کند

ارمنستان در زمینه های مختلف علاوه بر روابط اقتصادی در خصوص ارائه خدمات فنی و مهندسی نیز از ایران درخواست کمک کرده است در این زمینه فرصت های ناشناخته بسیاری در ارمنستان وجود دارد که پیشنهاد می کنیم در خصوص تشکیل میز اوراسیا یک کارگره ویژه توسعه روابط استان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا تشکیل شود که این کار بسیار مهم است.

گزارشگر: فاطمه ملک پور

برچسب ها
mahdsanat.ir/?p=64398 :لینک کوتاه  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن