بازگشت ۲ هزار و ۶۷ واحد صنعتی تعطیل به چرخه تولید

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به شناسایی و رفع ششم مشکل اصلی واحدهای غیرفعال و تعطیل توسط سازمان متبوعش، از بازگشت ۲ هزار و ۶۷ واحد صنعتی تعطیل به چرخه تولید در سال گذشته و برنامه ریزی برای فعالیت مجدد ۲ هزار واحد راکد دیگر در سال جاری خبر داد.


مهد صنعت – عزیزاله قربانی در حاشیه نشست کارگروه احیای واحدهای راکد و غیرفعال استان البرز، گفت: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۲ هزار و ۶۷ واحد صنعتی راکد در کل کشور، احیا شدند که این امر موجب ایجاد و تثبیت ۳۹ هزار نفر شغل شده است.

وی از برنامه احیای ۲ هزار واحد صنعتی دیگر در سال جاری خبر داد و افزود: امسال ۲ هزار واحد راکد نیز در برنامه احیا هستند که ۴۴ درصد از این واحدها مشکل کمبود نقدینگی، ۱۷ درصد عدم تقاضا و بازار، ۱۱ درصد فرسودگی ماشین آلات و ضعف فناوری، ۱۱ درصد کمبود مواد اولیه، ۹ درصد مشکلات حقوقی و هشت درصد دارای مشکلات زیرساختی هستند.

همچنین در سال جاری پروژه فعال سازی ظرفیت‌های تولید نیز در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی کشور قرار گرفته به نحوی که سه هزار و ۳۰۰ واحد زیر ۵۰ درصد ظرفیت در برنامه حمایت افزایش ظرفیت قرار دارد که حدود ۱۷ هزار نفر نیز از این محل، افزایش ظرفیت اشتغال ایجاد خواهد شد.

قربانی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص واحدهای دانش بنیان کشور اظهار داشت: تعداد ۶ هزار و ۶۳۲ واحد دانش بنیان در کل کشور وجود دارد که چهار هزار ۲۷۵ واحد آن دانش بنیان تولیدی و دو هزار و ۳۵۷ واحد دانش بنیان نوپا هستند. البته یک هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی مستعد دانش بنیان شدن نیز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی طی سال گذشته و امسال شناسایی شده اند که با جدیت روند دانش بنیان شدن آنها در دستور کار قرار دارد.

هم اکنون ۶ شهرک فناوری در کشور به بهره‌برداری رسیده و سه شهرک فناوری نیز در حال ساخت و مکان یابی است که تلاش می‌کنیم ۲۱ شهرک فناوری و دانش بنیان را در سطح کشور عملیاتی کنیم.

به گزارش صنایع، معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پایان در خصوص دیگر اقدامات سازمان صنایع کوچک در راستای شعار سال ۱۴۰۱ عنوان داشت: در حال حاضر ۱۸ فن‌بازار منطقه ای صنایع با تولی‌گری شهرک‌های صنعتی در ۱۸ استان کشور راه اندازی شده است. همچنین شناسایی یک هزار و ۶۳۵ نیاز فناورانه و رفع ۴۴۲ نیاز فناورانه واحدهای صنعتی صورت گرفته است.

برچسب ها
mahdsanat.ir/?p=61918 :لینک کوتاه  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن