آخرین وضعیت تولید انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر در ایران

در حال حاضر ۹۰۰مگاوات نیروگاه‌‌‌ تجدیدپذیر در شبکه برق کشور وجود دارد و وزارت نیرو در دولت جدید مکلف شده است تا طی چهار سال ۱۰‌هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌‌‌های تجدید‌پذیر اضافه کند.


مهد صنعت- از ۹۰۰مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر نصب‌شده در کشور، ۳۱۰مگاوات مربوط به نیروگاه‌‌‌های بادی، ۳۹۰مگاوات مربوط به نیروگاه خورشیدی و مابقی مربوط به برق‌آبی‌‌‌های کوچک، زیست‌توده و انبساطی‌‌‌ها می‌شود. به طور متوسط در جهان ظرفیت نیروگاهی که از انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود، ۳۰‌درصد است که در برخی کشورها این عدد به ۸۰‌درصد نیز می‌رسد، اما در ایران تجدیدپذیرها تنها یک‌درصد ظرفیت نیروگاهی کشور را در بر گرفته‌اند.

طبق بررسی‌‌‌های انجام‌شده امکان تامین ۱۴۰‌هزار مگاوات برق از تجدیدپذیرها وجود دارد که از این میزان ۱۰۰‌هزار مگاوات مربوط به نیروگاه‌‌‌های خورشیدی و ۴۰‌هزار مگاوات مربوط به نیروگاه‌‌‌های بادی است. البته متاسفانه هنوز به رقم هزار مگاوات نیروگاه نصب‌شده نرسیده‌‌‌ایم. در این بین دولت سیزدهم برنامه احداث ۱۰‌هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را در دستور کار خود قرار داده است. آن‌طور که محمود کمانی، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا گفته است، طبق برنامه جدید به دلیل کمبود منابع، امکان خرید تضمینی برق وجود ندارد، اما برنامه‌‌‌های ورود سرمایه‌گذاران به این حوزه با جدیت پیگیری می‌شود. در همین راستا به‌منظور احداث ۱۰‌هزار مگاوات نیروگاه جدید برای متقاضیان داخلی و خارجی فراخوان داده‌‌‌ایم که تا انتهای آبان‌‌‌ماه افراد می‌توانند تقاضای خود را ثبت کنند. به گفته وی، تاکنون ۳۲‌هزار مگاوات درخواست ثبت شده است و پیش‌بینی می‌‌‌کنیم این عدد به ۵۰هزار مگاوات برسد. مسیر جدید برای احداث نیروگاه‌‌‌های جدید از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید است؛ یعنی به ازای سوخت صرفه‌‌‌جویی‌شده تهاتر صورت می‌گیرد و سود سرمایه‌گذاری طی مدت سه تا چهار سال برمی‌‌‌گردد و حدود شش تا هفت سال نیز تعهد وجود دارد. رئیس سازمان ساتبا افزود: از آن تاریخ به بعد به مدت ۲۰سال سرمایه‌گذار می‌تواند برق تولیدی خود را عرضه کند. به عبارت دیگر تعهد خرید تضمینی نداریم و خرید و فروش در بازار انجام می‌شود. وی تصریح کرد: یکی از راه‌‌‌های تشویقی برای ورود سرمایه‌گذاران به این حوزه صادرات برق است، به همین دلیل اکنون در حال تدوین آیین‌‌‌نامه آن هستیم تا تولیدکنندگان بتوانند بخشی از توان تولید را صادر کنند. این رویه هم به تامین نیاز داخل کمک خواهد کرد و هم سرمایه‌گذار می‌تواند از منافع آن استفاده کند. بر اساس اعلام وزارت نیرو برنامه این بوده که تا تابستان سال آینده ۵۰۰مگاوات به ظرفیت نیروگاهی اضافه کند که بخش عمده‌‌‌ای از آنها خورشیدی است. همچنین ساخت یک نیروگاه زمین‌گرمایی به ظرفیت ۵مگاوات در مشگین‌‌‌شهر در دستور کار قرار دارد که تا بهمن‌‌‌ماه امسال مراحل ساخت این نیروگاه تکمیل می‌شود. بر اساس آخرین آمار توسعه نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر، میزان برق تولیدشده از منابع پاک تا پایان مهرماه سال‌جاری به ۷۰۶۶میلیون‌‌‌ کیلووات‌‌‌ ساعت رسیده که موجب شده است از انتشار ۱۰۰‌هزار تن گاز گلخانه‌‌‌ای و همچنین ۷/ ۰‌هزار تن آلاینده‌‌‌های محلی تا پایان مهرماه جلوگیری شود. علاوه بر این تولید این میزان انرژی تجدیدپذیر باعث صرفه‌‌‌جویی ۳۴میلیون لیتری آب در ماه مذکور شده و علاوه بر این، صرفه‌‌‌جویی در مصرف سوخت‌‌‌های فسیلی به میزان ۴۴میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی را محقق کرده است. در حال حاضر، تعداد مولدهای تجدیدپذیر مختص مشترکان (محدود به ظرفیت انشعاب) تا پایان مهرماه به ۵۹۱۸واحد با مجموع ظرفیت ۷۰‌هزار و ۸۰۶ کیلووات رسیده است. مجموع ظرفیت انرژی خورشیدی کشور تا پایان مهرماه با تولید ۵/ ۴۵۵مگاوات به ۳۸/ ۵۰‌درصد رسیده و مجموع ظرفیت انرژی بادی کشور با تولید ۲/ ۳۱۰مگاوات بالغ بر ۳۱/ ۳۴‌درصد است. همچنین در این بین زیست‌توده با تولید ۵۶/ ۱۰مگاوات تنها ۱۷/ ۱درصد، برق‌آبی کوچک با تولید ۷/ ۱۰۴مگاوات ۵۸/ ۱۱‌درصد و بازیافت تلفات حرارتی با تولید ۴مگاوات ۴۴/ ۰درصد سهم دارد./ایسنا

برچسب ها
mahdsanat.ir/?p=57012 :لینک کوتاه  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن