مانعی بر سر راه توسعه روابط ایران و آذربایجان وجود ندارد

سیدعباس موسوی، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در نشست معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران اظهار کرد: هیچ مانع سیاسی برای توسعه روابط ایران و آذربایجان وجود ندارد.


مهد صنعت – معاونت بین‌الملل اتاق ایران با همکاری روسای کنفدراسیون ملی کارفرمایان و سازمان ترویج صادرات و سرمایه‌گذاری آذربایجان (آذپروما) نشست مشترکی برگزار کرد. هدف از این نشست آنلاین بررسی راهکارهای توسعه همکاری‌های اقتصادی، به‌ویژه مشارکت شرکت‌های ایرانی در طرح‌های بازسازی آذربایجان بود.در این نشست سه مرحله روند بازسازی قره‌باغ تشریح شد: مین‌روبی و تامین امنیت منطقه قره‌باغ؛ فراهم کردن زیرساخت‌ها و اجرای پروژه‌های بازسازی؛ و تامین انرژی‌های پاک و نهایتا بازگشت مردم و سرزندگی و حیات دوباره این مناطق.

محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران مرحله اول و دوم را فرصت بسیار خوبی برای حضور شرکت‌های ایرانی برای همکاری عنوان کرد. او ضمن قدردانی از هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده از سوی سفارت ایران در آذربایجان برای برگزاری این نشست گفت: پیوندهای فرهنگی و دینی کشور دو کشور بسیار قوی است. اما متاسفانه به‌رغم فرصت‌های همکاری مشترک که می‌تواند حجم روابط دو کشور را تا ۳ میلیارد دلار محقق کند، به نحو مطلوبی از مزیت‌های تجاری استفاده ‌نشده است. کرباسی تاکید کرد: با توجه به توانمندی شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی، بسیاری از پروژه‌هایی که در آذربایجان در حال حاضر وجود دارد بخش خصوصی ایران توان اجرای آنها را دارد. به‌خصوص اینکه با آزادسازی منطقه قره‌باغ فرصت برای بهره‌مندی از توان شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی، بیش از قبل شکل گرفته است. او اعلام کرد: لیست فعالان اقتصادی که آماده همکاری با آذربایجان هستند تهیه‌شده و متقابلا ما هم خواهان دریافت اسامی فعالان اقتصادی آذربایجانی هستیم تا با ارائه این اطلاعات اهداف تعریف‌شده در حوزه اقتصادی عملیاتی شود.

مانعی برای تقویت همکاری‌ها وجود ندارد

در ادامه سیدعباس موسوی، سفیر ایران در آذربایجان گفت: پیش از ورود به باکو یکی از مهم‌ترین اهداف خود را تجارت گذاشتیم اما متاسفانه به‌دلیل درگیری‌های پیش‌آمده عمده توجه‌ها به مسائل نظامی آذربایجان معطوف شد.

موسوی معتقد است: حجم تجارت ایران و آذربایجان در شان روابط دو کشور نیست. او با تاکید بر ضرورت برابری روابط تجاری ایران و آذربایجان گفت: ۲۰ درصد از اراضی آذربایجان آزاد شده و ما معتقدیم باید حداقل ۲۰ درصد به حجم روابط اقتصادی ایران و آذربایجان اضافه شود. به‌خصوص اینکه اراده دو کشور هم مبنی بر گسترش روابط است.

سفیر ایران در آذربایجان ادامه داد: هیچ مانع سیاسی برای توسعه روابط وجود ندارد و امیدوار هستیم با عزم بخش‌های خصوصی دو کشور شاهد توسعه روابط باشیم.

او اشاره کرد: زیرساخت‌های آذربایجان آماده‌ وپذیرای حضور شرکت‌ها و بخش‌خصوصی ایران در این کشور است.

موسوی با تاکید بر این نکته که باید ابتدا میزان خسارت به بخش‌های مختلف آذربایجان محاسبه شود، از تهیه طرح جامع بازسازی دولت آذربایجان خبر داد و همچنین پاک‌سازی مناطق آزاد شده از مین را یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی عنوان کرد که از سوی شرکت‌های ایرانی قابلیت پیگیری دارد. در ادامه، اکبر قهرمانی،مدیرکل دفتر روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و مسوول کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و آذربایجان در این نشست با اشاره به برگزاری چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان در سال‌جاری گفت: در این نشست تفاهم‌نامه‌های خوبی صورت گرفته که امیدواریم تا قبل از برگزاری پانزدهمین نشست بتوانیم این تفاهم‌نامه‌ها را اجرایی کنیم. او ادامه داد: یکی از ماموریت‌هایی که دولت به وزارت اقتصاد واگذار کرده است، حمایت از بخش‌خصوصی به خصوص تجارت با کشورهای همسایه و از جمله آذربایجان است. با این حال به‌رغم نزدیکی و همسایگی دو کشور متاسفانه این روابط کمی که نشان‌دهنده تجارت بین دو کشور است، چندان قابل‌توجه نیست. او بر ضرورت مشارکت شرکت‌های توانمند ایرانی در بازسازی مناطق آزادشده قره‌باغ تاکید و اعلام کرد: در جریان برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصاد ایران و آذربایجان پیشنهاد تاسیس کمیته‌ای با هدف پیگیری امور مربوط به بازسازی قره‌باغ مطرح شده است که با فعالیت آن می‌توانیم شاهد تسهیل نقش‌آفرینی بخش خصوصی ایران در این منطقه باشیم.

برنامه توسعه راهبردی قره‌باغ به‌زودی تدوین می‌شود

در ادامه یوسف عبدالله‌اف، رئیس سازمان ترویج صادرات و سرمایه‌گذاری (آذپروما) بر تعدد فرصت‌های همکاری بین ایران و آذربایجان تاکید کرد. او به تشریح مهم‌ترین معافیت‌های در نظر گرفته ‌شده برای تشویق سرمایه‌گذاری در آذربایجان پرداخت و تاکید کرد این کشور به‌عنوان یک جزیره امن برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود زیرا سرمایه‌گذاران محدودیتی در نقل‌وانتقال مالی ندارند. او اعلام کرد: برنامه توسعه راهبری قره‌باغ به‌زودی تدوین نهایی می‌شود؛ اما لازم است پیش از اتمام این طرح آنچه لازمه تقویت زیرساخت‌های حمل‌ونقل و ساختمان‌سازی است موردتوجه قرار گیرد. به گفته او، در سند ۲۰۳۰ آذربایجان توجه ویژه‌ای به توسعه قره‌باغ داده‌شده و همان‌طور هم که وعده داده شده قره‌باغ به یکی از دیدنی‌ترین مناطق جهان تبدیل خواهد شد.

در ادامه محمد موسی‌اف، رئیس کنفدراسیون ملی کارفرمایان آذربایجان گفت: روابط ایران و جمهوری آذربایجان همیشه موردتوجه رئیس‌جمهور بوده است و دولت آذربایجان پیگیر رفع موانع است.

او بر اهمیت همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد و گفت:مطابق با تفاهم‌نامه کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، باید اتاق مشترک تجارت ایران در آذربایجان تاسیس شود که درحال پیگیری است. عبدالله‌اف تاکید کرد دولت آذربایجان آماده همکاری و انجام پشتیبانی‌های لازم برای توسعه روابط خود با ایران است.

تاسیس شهرک‌های صنعتی از جمله مهم‌ترین پیشنهادهای او برای توسعه روابط ایران و آذربایجان بود.

بعد از آن، نمایندگانی از اتاق مشترک ایران و آذربایجان، سندیکای صنعت برق ایران، انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران، انجمن شرکت‌های مهندسی و ساخت، فدراسیون انرژی و صنایع وابسته ایران، انجمن شرکت‌های ساختمانی، انجمن کشت فراسرزمینی، کمیسیون انرژی اتاق و احداث و خدمات فنی مهندسی اتاق ایران بخش‌هایی از ظرفیت‌ها و توان بالا و همکاری‌های منطقه‌ای برای صدور خدمات فنی مهندسی در حوزه‌های انرژی، ساخت‌وساز و کشاورزی را تشریح و برای همکاری و مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای کشور آذربایجان اعلام آمادگی کرد. ضمن اینکه مقرر شد تشکل‌های ملی دو کشور در این عرصه به همکاری با یکدیگر بپردازند

برچسب ها
mahdsanat.ir/?p=51515 :لینک کوتاه  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن