مجلس برای مقابله با اینترنت ماهواره‌ای ‌به مخابرات بودجه داد

کمیسیون تلفیق مجلس ضمن پافشاری مجدد بر افزایش ۱۰ درصدی مالیات شرکت‌های اینترنتی، علاوه بر گران کردن اینترنت، منابع آن را به صداوسیما برای نظارت بر فضای مجازی و به مخابرات ایران (که سال ۸۴ به یک شرکت خصوصی تبدیل شده است)، برای «مقابله» و رقابت با اینترنت ماهواره‌ای اختصاص داد.


مهد صنعت – در متن مصوبه مجلس آمده که اینترنت ثابت پرسرعت باید امکان رقابت و مقابله با تهدید‌های اینترنت ماهواره‌ای توسط کشورهای خارجی دیگر در حریم کشور را داشته باشد. همچنین در این مصوبه بر توسعه زیر ساخت اینترنت ثابت پرسرعت توسط شرکت مخابرات ایران برای ارائه سرویس‌های صوت و تصویری پیشرفته تاکید شده است.

 در این متن وزارت ارتباطات مکلف شده است از تولید محتوا در فضای مجازی حمایت کند و تا پایان سال ۱۴۰۰ شبکه ملی اطلاعات را اجرا کند. این در حالی است که موضوع مقابله با اینترنت ماهواره‌ای چندی پیش توسط مرکز ملی فضای مجازی نیز مطرح شده و در متن این بیانیه آمده بود که باید به اینترنت ماهواره‌ای بومی روی آورد.

به گفته ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی، با روی کار آمدن منظومه‌های ماهواره‌ای، ممکن است که به یکباره کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود. او تاکید کرد که اگر شبکه ملی اطلاعات نتواند خدمات بهتر، ارزان‌تر و با سرعت بیشتر و با تنوع بیشتر ارائه دهد، عملا شبکه ملی، تحت الشعاع شبکه‌های جهانی اینترنت ماهواره‌ای که عمدتا هم آمریکایی هستند قرار خواهد گرفت.

در جلسه علنی نوبت صبح روز پنجم اسفند ماه در جریان بررسی ردیف‌های درآمدی لایحه بودجه، مجلس با پیشنهاد کمیسیون تلفیق موافقت کرد که براساس آن حق‌الامتیاز و حق‌السهم دولت از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی ۱۰ درصد افزایش یابد./آی‌تی ایران

برچسب ها
mahdsanat.ir/?p=51429 :لینک کوتاه  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن