تحقق سرمایه‌گذاری ۴۳ هزار میلیارد ریالی در ارس

عضو هیئت مدیره و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس از تحقق سرمایه گذاری ۴۳ هزار میلیارد ریالی داخلی و خارجی در این منطقه آزاد تجاری صنعتی در ۱۰ ماهه سال جاری خبر داد.


مهد صنعت – صفر شاسفند با تشریح عملکرد و دستاوردهای سازمان منطقه آزاد ارس، با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری ۱۹ طرح سرمایه گذاری با مجموع سرمایه گذاری ۱۰ هزار و ۶۵۶ میلیارد ریالی و ۵.۷۰ میلیون یورویی و ۶.۴ میلیون دلاری در منطقه آزاد ارس به بهره برداری رسیده است، افزود: در دهه فجر امسال نیز چهار طرح سرمایه گذاری با هزینه کرد یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و ۰.۲ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی افتتاح و با بهره برداری از این طرح ها برای ۳۱۳ نفر شغل ایجاد شد.

وی با تاکید بر اینکه ما مدیون فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ارس هستیم، ادامه داد: تا پایان سال جاری نیز ۲۶ طرح سرمایه گذاری در حوزه های مختلف با میزان سرمایه گذاری نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد ریال در منطقه آزاد ارس افتتاح می شود که ۲ هزار و ۸۱۵ میلیارد ریال آن توسط سازمان و هشت هزار و ۱۸۵ میلیارد ریال آن توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه فلسه وجودی مناطق آزاد صادرات محور است، خاطرنشان کرد: از سال ۹۷ تراز تجاری ارس مثبت شده و این رقم در ۱۰ ماهه امسال به ۲۲۰ میلیون دلار رسیده است.

شاسفند با اشاره به عدم کاهش سهمیه اصناف نسبت به سال گذشته افزود: در حال حاضر ۲ هزار و ۲۰ واحد صنفی در منطقه ازاد ارس فعال هستند که به نسبت سال گذشته ۳۶ واحد افزوده شده است.

وی همچنین گفت: سال گذشته ۹۸ میلیون دلار سهمیه به بازار تزریق کرده بودیم که امسال نیز با وجود شیوع کرونا و بسته بودن مرزها تاکنون ۶۱ میلیون دلار اختصاص یافته و تا پایان سال ۳۷ میلیون دلار دیگر نیز به اصناف اختصاص می یابد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس یادآوری کرد: میزان اشتغال در محدوده ارس در سال گذشته ۱۶ هزار نفر بود که امسال باوجود شیوع کرونا و بیکاری ۹۵۰ نفر از شاغلان واحدهای تولیدی ارس، میزان اشتغال در پایان ۱۰ ماهه امسال به ۱۶ هزار و ۲۰۰ نفر رسیده است.

وی همچنین به تاثیر کرونا در کاهش میزان گردشگران اشاره کرد و افزود: شیوع ویروس کرونا خسارات جبران ناپذیری بر بدنه صنعت گردشگری دنیا زده است که ارس نیز از آن مستثنی نبوده و ما باوجود اینکه در سال ۹۷ بیش از ۱۱ میلیون نفر مسافر و گردشگر داشتیم این رقم امسال به سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کاهش یافته است.

شاسفند گفت: عضویت سازمان منطقه آزاد ارس در جامعه جهانی گردشگری و جامعه ایمن، شهر ایمن، کسب رتبه برتر مرکز رشد ارس در بین مناطق آزاد، کمک به احداث مسجد جلفا، کمک ۱۰۰ میلیارد ریالی ارس به حوزه آموزش و پرورش منطقه در زمینه احداث، تجهیز و تعمیر مدارس، هزینه کرد ۶۰۰ میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد ارس در پروژه های زیربنایی، عمرانی، مسیرها، ریل، جاده از جمله اقذمات منطقه آزاد ارس می باشد.

به گزارش ایرنا، منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشورمان و در مجاورت جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است و با وسعت ۵۱ هزار هکتار ۱۳۷ کیلومتر با تبریز فاصله دارد.

برچسب ها
mahdsanat.ir/?p=50680 :لینک کوتاه  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن