چرخ صادرات با واردات مواد اولیه می‌چرخد

زمانی که رزم‌حسینی از سوی مجلس یازدهم برای تصدی‌گری وزارت صنعت، معدن و تجارت رای اعتماد را کسب کرد و سکان امور این دستگاه عریض و طویل و اثرگذار را به دست گرفت، از همان ابتدا، تامین کالاهای اساسی مردم را اولویت واردات دانست و بر جلوگیری از واردات کالاهای غیرضرور به کشور تاکید کرد.


مهد صنعت – در همین زمینه عضو هیات‌رئیسه فدراسیون مدیریت واردات ایران تاکید می‌کند که در شرایط فعلی واردات کالاهای لوکس به‌هیچ‌عنوان هدف و موردنظر واردکنندگان نیست و اگر قرار باشد تسهیلی در واردات صورت گیرد، قطعا واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات است.
پرهام رضایی افزود: در شرایطی که مدام بر توسعه صادرات تاکید می‌شود، اگر قرار باشد چرخ صادرات بچرخد، تولیدکنندگان نیازمند مواد اولیه هستند. متاسفانه درحال‌حاضر تولیدکنندگان برای تامین ارز موردنیاز واردات مواد اولیه و سایر نیازهای وارداتی، با انبوهی از مشکلات و دست‌اندازهای طبیعی و غیرطبیعی مواجه هستند.
رضایی با تاکید بر این نکته که درحال‌حاضر، تامین و به‌خصوص تخصیص ارز شرایط دشواری را سپری می‌کند، خاطرنشان کرد: باید فضایی فراهم شود تا تامین مواد اولیه و تخصیص ارز به‌آسانی صورت گیرد و از طرفی وزارت صنعت بر حجم ورودی کالاها تنها نظارت داشته باشد تا بیش‌ازحد مجاز نباشد و مواد اولیه در چرخه تولید مصرف شود.
عضو هیات‌رئیسه فدراسیون مدیریت واردات ایران با اشاره به تصمیم ویژه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که در جلسه فوق‌العاده این ستاد اتخاذ و بر اساس آن، تهاتر ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان مجاز اعلام‌شده است، می‌گوید: اجرای سازوکار تهاتر اثرگذار و مثبت است، منتها درحال‌حاضر به‌دلایل مختلف، میزان صادرات و به‌دنبال آن، ارز حاصل از صادرات، رقم قابل‌توجهی نسبت به گذشته نیست؛ اما این روش درهرصورت باید انجام شود تا از این طریق ارز صادراتی در اختیار واردکننده قرار بگیرد تا بتواند مواد اولیه یا ماشین‌آلات وارد کشور کند./دنیای اقتصاد
برچسب ها
mahdsanat.ir/?p=46969 :لینک کوتاه  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن