فرآوری ۶۵هزار تن کشمش در آذربایجان‌شرقی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: نزدیک به ۹۰ درصد کشمش استان معادل ۵۹ هزار تن به کشمش کالیفرنی و حدود ۱۰ درصد معادل ۷۰۰۰ تن نیز به کشمش تیزابی و آفتابی تبدیل می‌شود که در مجموع کشمش فرآوری شده استان به ۶۵ هزار تن می‌رسد.


مهد صنعت – علی رخ افروز در خصوص سطح زیر کشت محصول انگور استان، گفت: باغات غیربارور انگور استان شامل ۲۶۱ هکتار و باغات بارور نیز بالغ بر ۱۷ هزار هکتار است.

وی در خصوص میزان تولید انگور استان در سالجاری، اظهار کرد: میزان تولید انگور در سالجاری بیش از  ۳۰۵ هزار تن برآورد می‌شد اما با توجه به نابودی ۳۲ تن محصول در اثر سرمازدگی و تگرگ، میزان تولید انگور به ۲۷۳ هزار تن رسیده است.

وی با بیان این‌که میزان عملکرد محصول انگور استان، ۱۸ هکتار در هر تن است، افزود: ۱۵ درصد از محصول انگور استان به صورت تازه خوری و مصارف محلی چون غوره و دوشاب استفاده شده و ۸۵ درصد باقی معادل ۲۳۲ هزار تن انگور به کشمش کالیفرنی و تیزآبی تبدیل می‌شود

رخ افروز در خصوص کیفیت انگور استان برای تولید کشمش، اظهار کرد: انگور و فرآورده‌های آن شامل سبزه و کشمش یکی از اقلام صادراتی کشور محسوب می‌شود و آذربایجان شرقی نیز از نظر سطح زیرکشت تولید انگور و فرآورده‌های آن جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد.

وی ادامه داد: اغلب کشمش‌های فراوری شده استان به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و روسیه و برخی نیز به کشورهای اروپایی و آفریقایی صادر می‌شود.

وی گفت: فعالان بخش کشاورزی استان علاوه بر فرآوری انگور تولیدی استان بخشی از تولید استان‌های همجوار را نیز خریداری کرده و به محصول صادراتی تبدیل می‌کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص ارقام تولیدی کشمش و انگور استان، اظهار کرد: رقم بی دانه (کشمشی) ۹۰ درصد سطح زیر کشت باغات استان را تشکیل می‌دهد و ۱۰ درصد باقی نیز شامل ارقامی چون فخری،‌ عسگری، حسینی، صاحبی، دسته چین، شاهانی، قورا شیرین یا تبرزه، قره ازوم و خلیلی است.

وی متذکر شد: شهرستان ملکان با تولید ۱۸۷ هزار تن رتبه اول تولیو انگور استان را به خود اختصاص داده و شهرستان‌های مراغه با تولید ۳۱ هزار تن و بناب با ۲۵ هزار تن پس از ملکان در تولید انگور استان پیشتازی می‌کنند./ایسنا

برچسب ها
mahdsanat.ir/?p=44892 :لینک کوتاه  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن