رشد اقتصادی نیازمند استفاده حداکثری و بهینه از منابع تولید است

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رشد اقتصادی نیازمند استفاده حداکثری و بهینه از منابع تولید است.


مهد صنعت – حسین فتحی در نشست تخصصی سامانه ملی رصد اشتغال که با حضور نمایندگانی از استانداری، سازمان صمت، فنی و حرفه ای، جهاد کشاورزی و نمایندگان تشکل های کارفرمایی و دستگاههای عضو کارگروه اشتغال و بازار کار درحوزه سامانه رصد اشتغال در محل اداره کل برگزار شد.

وی با بیان اینکه یکی از منابع با اهمیت در اقتصاد، نیروی انسانی است اظهار کرد: نیروی انسانی نقشی دو گانه در برنامه ریزی های اقتصادی ایفا می کند زیرا از یکسو به عنوان عامل توسعه و از سوی دیگر به عنوان هدف توسعه مطرح است.

وی با اشاره به جنبه های اقتصادی نیروی انسانی افزود: مسائل مربوط به نیروی انسانی هم جنبه اقتصادی و هم جنبه غیر اقتصادی دارند از این رو در برنامه ریزی های کلان، نیروی انسانی از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است.

فتحی ادامه داد: در واقع اشتغال و بیکاری از جمله متغیر های اقتصادی و اجتماعی می باشد که در دوره های مختلف زمانی در تمامی کشورهای جهان مورد توجه بوده و از دغدغه های سیاستگذاران و اقتصاد دانان هر کشور محسوب می شود.

وی با اشاره به پیامدهای ناشی از بیکاری افزود: یکی از دلایلی که موجب شده سیاستگذاران و اقتصاد دانان به متغیر های موجود در جامعه توجه داشته باشند پیامد های اقتصادی و اجتماعی مربوط به بیکاری مثل افزایش فقر، بزهکاری و نرخ طلاق است بر این اساس، بازار کار که در آن تعادل بین عرضه و تقاضای نیروی کار مطرح است در حوزه ی توجه دولت ها و اقتصاد دانان قرار گرفته است.

فتحی با تاکید بر اهمیت ثبت اشتغال جدید در سامانه ملی رصد اشتغال به ابعاد مختلف ثبت اشتغال در این سامانه پرداخته خاطر نشان کرد؛ این امر باعث جلوگیری از پراکندگی فعالیت دستگاههای اجرائی، دسترسی آسان به آمار و اطلاعات دقیق و منسجم، نظارت بر ورود و خروج بازار کار و میزان اشتغال جدید می شود

وی با اشاره به مشکلات و نظرات عنوان شده توسط اعضای جلسه ضمن تاکید بر رفع مشکلات و ایرادات مربوطه افزود: این سامانه، سامانه جامعی است که با ثبت مشخصات فردی افراد و اطلاعات و رسته های شغلی آنان ملاک ارزیابی و برنامه ریزی ما قرار می گیرد.

برچسب ها
mahdsanat.ir/?p=42873 :لینک کوتاه  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن